BASINDA BİYODİZEL

Mevcut Biyodizel Kararnamesi Sektörün Sorunlarını Çözmez

Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği (ALBİYOBİR) Genel Başkanı Tamer Afacan, biyodizelde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) uygulanmasına ilişkin kararın mevcut haliyle çıkması halinde çözüm getirmeyeceğini söyledi.

“10 Ağustos Dünya Biyodizel Günü” nedeniyle Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) dün düzenlenen toplantının açılışında konuşan Afacan, kararnamede yerli hammaddeden üretilen biyodizelin yüzde 2 oranında kullanılması halinde ÖTV’den muaf tutulmasının öngörüldüğünü hatırlatırken biyodizel ve biyoetanolda mevcut kurulu kapasitelerin tüketimin yüzde 10’una ulaştığına dikkat çekti. Bu durumda tarım satış kooperatiflerinin tamamen yerli hammaddeden ürettikleri biyodizelin yüzde 80’i için ÖTV ödemek zorunda kalacağını söyleyen Afacan, “O zaman üretimin tamamen yerli hammaddeden yapılmasının bir anlamı yok. Kararname teknik olarak hatalı” dedi.

Çiftçinin Üretim Potansiyeli Var

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar da Türkiye’nin her yıl 1 milyar dolarlık yağ hammaddesi ithal ettiğini belirtirken çiftçinin bunu üretecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Çiftçinin şu anda diğer ürünlere göre daha fazla kazandırdığından kanola üretimine yöneldiğini belirten Bayraktar, “Çiftçi biyodizel için kanola üretmeye hazır. Ancak gelir açısından ileriki yıllarda da hayal kırıklığına uğramamalı. Yapılacak sözleşmeler iki tarafın da çıkarını korumalı” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek de ithal hammadde ile üretilecek biyodizele teşvik vermek istemediklerini belirtirken “Yerli hammadde üretimi artmadan yüzde 2’nin üzerindeki biyodizele ÖTV istisnası yanlış olur” diye konuştu.

İstisna Yanlış Olur

Türkiye’de yılda 13 milyon ton motorin tüketildiğini, yüzde 2 biyodizel katkısı için 260.000 ton üretim gerektiğini hatırlatan Demirbilek, şöyle konuştu: “Bunun için de 500.000 ton kanola lazım. Şimdi biyodizel kurulu kapasitesi 2,9 milyon ton. Yerli kanola-aspir üretimi yok. Kapasite kullanmak için geçici bir süre hammadde ithalatına izin verilmesine ben olumlu bakmam. Geçici izin verilirse kimse bir şey yapmıyor. Akaryakıt istasyonlarına 2 yıl geçiş süresi verdik. Daha sonra 2 yıl daha istediler. Rahata alışıyorlar. Yerli kanola-aspir üretimini artırmak için siz gerekeni yapın, biz de o zaman katkı oranını ve ÖTV istisnasını artırmak için gerekeni yapalım.”

Açılış konuşmalarından sonra, ilk defa biyodizel ihracatı yapan Diper firmasına, ayrıca biyodizel konusundaki araştırmaları nedeni ile de 4 bilim adamına ALBİYOBİR tarafından ödül verildi. Toplantıda Almanya’ya yapılacak biyodizel ihracatı konusunda bir anlaşma ile kanola üretiminin 1 milyon dekara çıkarılmasını öngören bir anlaşma da TZOB ve ALBİYOBİR arasında imzalandı.

Kaynak: Referans Gazetesi

Ev Yapımı Biyodizelde 6 Saatte 420 Litre Üretim Yapılıyor.

Buzdolabı büyüklüğünde ve ev elektriği ile çalışabilen biyodizel makineleriyle ’Kendi yakıtını kendin üret’ dönemi başladı. 1 litre biyodizeli 1.4 YTL’ye mál eden makineler, bitkisel yağlar ile 6 saatte araçlara biyodizel yakıtı üretiyor. Kişisel üretimler için yasal, ticari amaçlı üretimler için yasak olan bu makineler daha çok çiftçiler tarafından tercih ediliyor.

Türkiye’de de altı aydır üretimi yapılan ’Biyodizel makineleri’ otobüs, nakliyat,tır firmaları ile çiftçinin yeni umudu oluyor. Akaryakıt fiyatlarına son bir yıl içerisinde yapılan zamlar ve biyodizel üretiminin ÖTV yüzünden durma noktasına gelmesiyle yüzlerce firma kendi yakıtını kendi üretmeye başladı. Buzdolabı büyüklüğündeki makineler ev elektriği ile çalışabiliyor ve her ortamda üretim sağlıyor. Pamuk, soya, kanola ve ayçiçek gibi bitkisel yağlardan biyodizel üreten makinelerin fiyatları 8 bin YTL ile 15 bin YTL arasında değişiyor. Bir litre biyodizel yakıt elektrik giderleri ile birlikte 1.4 YTL’ye mál oluyor.

6 Saatde Biyodizel

Son 6 ay içerisinde 2 bin 500 adet biyodizel makinesi sattıklarını söyleyen Kop Alternatif Enerji Sistemleri şirketinin sahiplerinden Can Yıldırım, ürettikleri biyodizel makinesine büyük bir talep olduğunu ve artık bu işin ihracatına başladıklarını söyledi.

Evde biyodizel üretmek çok kolay. Makinenin içerisine pamuk, soya, kanola ve ayçiçek gibi bitkisel yağlar ve katalizör ile alkolü karıştırıyorsunuz. Düğmeye basıp beklemeye başlıyorsunuz. 6 saat sonra 420 litre biyodizel üretebiliyorsunuz. Bu işlemi günde 4 sefer yapabilirsiniz. Şu anda litresi 1.4 YTL’ye mal oluyor. Bu makinenin pazar alanı ise sınırsız. Üç arabası olan bir şirketten tutunda tır filosuna, çiftçiden tutunda, kaloriferi mazotlu çalıştıranlara kadar herkes evde biyodizel üretmeye başladı.

Cezası Çok Yüksek

Bugün biyodizel makineleri ile ilgili olarak kesin ve net bir düzenlemenin olmadığını söyleyen Yıldırım, “EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) bu konuyla ilgili olarak bize durmadan yazı gönderiyor. Ancak bir gönderdiği diğerini tutmuyor. Bu makineyi alan kendi tüketimi için kullanıyorsa herhangi bir yaptırım yok. Eğer ticari amaçla kullanıyorlarsa 72 bin YTL cezası bulunuyor. Burada da kullanıcıların çok dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

Çiftçi Peşinden Koşuyor

Küçük biyodizel üreticileri için bu makinelerin çok kullanışlı olduğunu söyleyen Ege Biyoteknoloji Genel Müdürü Sedat Ertunç, “Bu makineyi kullanan kesim belli. Ancak son zamanlarda Marmara ve Ege bölgesindeki çiftçiler yoğun ilgi gösteriyor” dedi. Ertunç, “Bu makine daha çok Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor. Çiftçiler hasat zamanı biçerdöver, traktör ve pompa motoru makineleri ile kamyonlara gereken mazotu bu şekilde sağlıyor. Makineler çok karmaşık bir yapıya sahip olmadıkları için Türkiye’de çok rahat üretilebiliyor. Kullanılan yağlı tohumun yüzde 96’sından yağ elde edilebiliyor” dedi.

Yabancı Hükümetler Bizi Destekliyor

Biyodizelin yurt dışında tüm dünya ülkelerinde çok tutulan bir yakıt türü olduğunu söyleyen Can Yıldırım, “Bugün Türkiye’de biyodizelin önünün kesilmesi için her şey yapılıyor. Ancak bu makineler yurtdışında çok tutuyor ve hükümetler bize destek veriyor. Bizim makinelerimiz şuan Yunanistan, Avusturya ve Romanya’da satılıyor. Şimdi İtalya pazarına girmeye hazırlanıyoruz. Bu makinelere iki yıl boyunca bir de garanti sağlıyoruz” dedi.

Artan Biyodizel Talebi Tahıl Fiyatını Yükseltti

Finans kuruluşu Goldman Sachs’ın raporuna göre artan biyodizel talebi hammadesi olan buğday, mısır ve şeker fiyatlarını yukarı çekti. Bu yükselişin Unilever, Nestle ve Cadbury’in aralarında bulunduğu gıda firmalarının maliyetini artırması beklendiği vurgulanan raporda, biyodizel endüstrisinin gıda sektörüyle hammadde alanında rekabete girmesinin beklendiği belirtildi. Goldman Sachs, aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinin ulaşımda kullanılan fosil enerjisinin yüzde 20’sini biyodizelle değiştirmesi halinde bölgede ekilebilir alanın yüzde 60’ının bu yakıtın üretiminde kullanılması gerekeceğinin altını çizdi.

Kaynak:Hürriyet Gazetesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close