Biyodizel mi Bitkisel Yakıt mı?

Her iki sisteminde kendine göre avantajaları mevcuttur. Biyodizelin modifikasyona ihtiyaç olmadan kullanılması büyük bir avantajdır. Fakat bitkisel yağ kullanımında yakıt maliyetiniz yağ fiyatı olmaktadır. Biyodizel herhangi bir dizel motorda kolaylıkla kullanılmaktadır. Ayrıca soğuk hava koşullarında kullanım avantajları da mevcuttur. Dünyada çok soğuk iklime sahip olan Kuzey Minnesota ve Wyoming’de B20 karışımları hiç bir problemle karşılaşılmadan kullanılmaktadır. Boston’daki (ABD) hava alanında yolcu taşımasında kullanılan otobüsler 4 yıldır B20 kullanmakta olup herhangi bir arıza rapor edilmemiştir. ABD’de B100 kullanan bazı kullanıcıların soğuk havalara karşı ek önlemler alarak kış şartlarına hazırlandıkları belirtilmiştir. Ülkemizde biyodizel kullanımı yeteri kadar yaygınlaşmadığı için, kısa vadede kış şartları için kesin hükümlerde bulunmak zordur.

Biyodizel temiz, güvenli, direkt olarak kullanılabilen bir çevreci yakıttır. Bitkisel yağlar da aynı kategoride olup günden güne gelişimleri artmaktadır.

Biyodizel maliyeti, bikisel yağ yakıtına göre daha fazla olabilmektedir. Fakat bu ne kadar biyodizdel ürettiğinizle de doğrudan ilişkilidir. Ayrıca üretimde hangi tip yağ kullandığınız; hangi yöntemi izlediğiniz de biyodizel maliyetinde önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close