Direkt Bitkisel Yağların Yakıt olarak kullanılması

Bitkisel yağ yakıtları kullanışlı, temiz ve ekonomik bir tercihtir. Fakat, biyodizelden farklı olarak, bitkisel yağ yakıtlarını kullanmak için motorda modifikasyona ihtiyaç vardır. Bu modifikasyon sistemleri de artık ülkemizde mevcut olup kullanımı giderek yaygınlasmaktadır.Bu modifikasyon bir depolu veya iki depolu sistemler şeklinde olmaktadır.

Bu iki sistemi inceleyecek olursak:
BİR Depolu Sistemler: Bu sistemde sürücünün müdahale etmesine gerek kalmadan dizel veya yağ motorunuza yakıt koymak için mevcut (dizel) yakıt deponuzu kullanır.
Bu sistemler,TÜM ön ve devirli yanma odalı dizel motorlar.
Aynı zamanda bazı AUDI, SEAT ve SKODA araçlarında bulunan TÜM TDI-VW dizel motorları ve 1,9dTi-Renault motorları. Bu motorlar, bazı son çıkan VOLVO ve FORD araçlarında da bulunabilir.
Ancak, bazı AUDI, SEAT ve SKODA araçlarında bulunan UI- ve V- VW dizel motorlar için henüz (10-2003) mevcut olmadığı bildirilmiştir. Bu motorlar, bazı son çıkan VOLVO ve FORD araçlarında da kullanılabilir.

İKİ depolu sistemler: Normal dizel kullanılması için motoru çalıştırmak için ikinci bir küçük depo kullanılır. Mevcut deponuzda, ana yakıt tedariğiniz, yani Saf Bitkisel Yağ bulunur. Dizeller ve yağ arasındaki bu anahtarlama, yalnızca kısmen otomatik olabilir. Bazı durumlarda sürücünün müdahale etmesi gereklidir.Bu sistem neredeyse butun modellere uygulanabilmektedir.

İkili sistemlerde opsiyonel olarak bir kontrol ekranı konulabilmekte ve bu ekranda istediğiniz an yakıt değişimi yapılabilmektedir.

Maliyet olarak uygun modeller mevcut olup ve ayrıca araç performansında sorun yasanmadığı üreticiler tarafından bildirilip,garanti verilemektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close