Karışım Yapmak

Bitkisel yağların akışkanlığı normal dizel veya biyodizelden azdır. Karışım yapmanın amacı; yakıt olarak kullanılacak olan yağın akışkanlığını arttırmaktır.

Eğer yağınızı petrol dizeli veya biyodizel ile karıştırarak yakıt elde ediyorsanız hala çevreci bir yakıt kullanıyor sayılmazsınız. Bu karışım petrol dizeline göre temiz yakıt olmasına rağmen çevreci değildir.
Bu karışımlar genelde %90 + %10 petrol dizelinden, %90 + %10 yağ oranlarında olabilmektedir. Kullanıcılar bu karşımları yakıt olarak seçtiklerinde önceden ısıtmalı sistemleri kullanabildikleri gibi yağı ısıtmadan da kullanabilmektedirler.

Yağları direkt olarak yakıt amacıyla kullanabilmek için direkt yağ kullanım kitleri ve sistemleri tercih etmek gerekmektedir. Bu sistemlerde de aracınız çalışmasının başlangıcında ve sonunda petrol dizeli veya petrol dizeline ihtiyacınız olacaktır. Bu konu hakkındaki görüş ve detaylı bilgiler için tıklayınız.

Değişik solvent (çözücü) ve diğer yakıtlarla yağın karıştırılıp da kullanılması az da olsa tercih edilebilmektedir. Fakat bu kullanıcıların sayısı az olduğu için; yanma karakterleri ve uzun vadedeki etkileri bilinmediği için kullanımında kesin olarak bir yargıya varılması zordur.

Bitkisel yağların yakıt olarak kullanılmasında tek problem yağın akışkanlığı değildir. Buna ek olarak, bitkisel yağın kimyasal yapısı normal yakıtlardan farklı olduğu için özel yakıt sistemleri kullanılmaktadır. Dizel motorlar, özellikle yeni nesil modern dizel motorlar ince hesaplar yapılarak ve olabildiğince temiz atık bırakacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Bu sebepten dolayı yağların direkt olarak(SVO sistemleri kullanmadan) bu yeni nesil motorlarda kullanılması sağlıklı değildir.

Herhangi bir şekilde garanti verilmemesine rağmen %20 oranında bitkisel yağ kullanarak yapılan karışımlar eski tip dizel motorlar için güvenlidirler. Özellikle bu karışımların yaz aylarında kullanılması problemleri minumuma indirmektedir. Aksi durumlarda bitkisel yağların yakıt olarak kullanılmasında ya profesyonel araç kitlerinin tercih edilmesi ya da biyodizel tercih edilmesi gerekmektedir.

Karışımların en büyük avantajı, kış aylarında kullanım kolaylıklarıdır. Yani karışımların donma noktaları düşük olduğu için kış aylarında daha az problem yaratmaktadırlar. Aynı durum biyodizelde de geçerlidir. Biyodizelde de normal dizelle karışım yapmak donma noktasını düşürebildiği gibi; donma noktası düşürücü katkı maddeleri kullanılabilmektedir. Bu konudaki detaylı bilgileri ve donma noktası düşürücü katkı maddeleri ile ilgili bilgi veya kullananların yorumlarına forumumuzdan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close