Mike Pelly’nin Üretim Methodu

Mike Pelly’nin prosedürü dünyaca bilinen bir prosedürdür.

Karışım İçin:

Atık Yağ (Yemek için kullanılmış olan yağlar,hayvansal yağlar,kızartma yağı)
Metanol(%99,saf)
NaOH

Titrasyon:

İsopropil Alkol(%99,saf)
Damıtılmış su
Fenol Kırmızısı Çözeltisi(İndikatoördür ve pH tayinin de kullanılır bu çözelti yerine pH’ı tayin edebileceğiniz diğer yöntemleri de kullanmak mümkündür.)

Yıkama:

Yöntem:

  • Atık yağ yabancı maddelerden temizlenmek için süzülür.
  • Yağ ısıtılır ve su miktarı azaltılır.(isteğe bağlı)
  • Titrasyon yapıp ne kadar NaOH’a ihtiyaç olunduğu bulunur.(Hesaplama detayları için bir sonraki bölümdeki titrasyon başılığını okuyunuz.)
  • Sodyum Metoksit hazırlanır. (metoksit hazırlanması için tılayınız.)
  • Yağı ısıtılıp metoksitle karıştırılır.
  • Beklenir ve gliserin fazı ayrılır.
  • Biyodizel yıkanır ve kurutulur.(Yıkama ve kurutma yöntemi için tıklayınız.)
  • Kalitesi tayin edilir.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemde daha önce de bahsettiğimiz gibi transesterifikasyon reaksiyonu olmaktadır. Bu reaksiyon sabunlaşma reaksiyonuna benzer.(Sponifikasyon). Sabun yapımı için trans-yağ asidi veya gliserol alınır ve NaOH +Su  ile karıştırılır. Bu reaksiyon ester zincirlerini gliserinden ayırır. Bu ester zincirleri hangi tür sabun elde edileceğini tayin etmektedir. Bunlara lipit adı da verilmektedir. Bu lipitler bir uçlarından suya tutunurlarken diğer uçlarıyla da yağa tutunmaktadırlar. İşte bu özelliklerinden dolayı sabun adını almışlardır.

Transesterifikasyon reaksiyonunda NaOH ve Metanol karıştırılarak sodyum metoksit elde edilir. Yağ ile metoksit karıştığı zaman trans yağ asitleri paraçalanarak gliserin, ester zincirleri ve az miktarda sabun oluşur. Eğer dikkat edilmezse sabun miktarı çok fazla olabilir. Bu esterler metil esterlerdir. Reaksiyonda metanol kullanıldığı için oluşan esterin adı metil esterdir. Eğer alkol olarak etil alkol kullanılırsa o zaman esterin adı etil esterdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close