SORULARLA BİYODİZEL

1 – Biyodizel’i dizel aracımda güvenle kullanabilirmiyim?

Cevap:Evet, rahatlıkla kullanılabilir.Biyodizel dizel araçlarda hiçbir modifiyeye ihtiytaç duyulmadan kullanılabilir. Diğer yakıtlarda olduğu gibi “engine conversion” yani motor uyarlamasına gerek yoktur.Biyodizelin dizel araçlarına kolaylıkla adapte olabilmesinin altında dizel motorların çalısma prensibi yatmaktadır.
Dizel araçların motorları sıkıştıtp-yakma prensibine göre çalışmaktadır. Bu prensbe göre önce hava motorda ilgili bölümde sıkıştırılır ve ısıtırlır.Bu sıkıştırlmış-ısıtılmış olan havanın üstüne yakıt püskürtülmektedir. Böylelikle yanma başlar ve araç çalışır.Dizel araçlarda ateşleme yakıt tarafından yapılır.
Benzinle çalışan araçlarda durum farklıdır. Bu motorlar yakıt-hava karışımının elektrik kıvılcımı sayesinde patlatılmasıyla çalışırlar. Benzinli araçlarda ateşleme elektrik akımıyla olur.
İşte bu basit prensip dizel araçlarda biyodizel kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca; biyodizel kimyasal olarak da normal dizele benzediği için rahatlıkla dizel araçların depolarına doldurulabilir.

2 – Aracımın aldığı yol miktarı, performansı ve gücünde bir azalma olur mu?

Yapılan çalışmalar biyodizel kullanan araçların aldıkları yol, kullandıkları yakıt miktarı, güç ve motor çekişinde değişiklik olmadığını göstermiştir.

3 – Biyodizel emisyon değerleri nasıldır?

Saf biyodizel (B100) ve %20 oranında (B20) biyodizel kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek emisyon değerlerinin dizel yakıtlarla karşılaştırmalı değerleri Tablo 1*’de verilmektedir.

B100

B20

Yanmamış Hidrokarbonlar

% -93

% -30

Karbon Monoksit

% -50

% -20

Partikül Madde

% -30

% -22

NOx (Azot Oksitler)

% +13

% +2

 

Sülfatlar

% -100

% -20

Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar – PAH (Kanserojen Maddeler)

% -80

% -13

nPAH (nitratlı PAH’lar)

% -90

% -50

Hidrokarbonların Ozon Tabakasına Etkisi

% -50

% -10

*Elektrik İşleri Etüt İdaresi

4 – Soğuk havalarda aracımda biyodizel kullanabilir miyim?

Dünyada çok soğuk iklime sahip olan Kuzey Minnesota ve Wyoming’de B20 karışımları hiç bir problemle karşılaşılmadan kullanılmaktadır. Boston’daki (ABD) hava alanında yolcu taşımasında kullanılan otobüsler 4 yıldır B20 kullanmakta olup herhangi bir arıza rapor edilmemiştir.
ABD’de B100 kullanan bazı kullanıcıların soğuk havalara karşı ek önlemler alarak kış şartlarına hazırlandıkları belirtilmiştir. Ülkemizde biyodizel kullanımı yeteri kadar yaygınlaşmadığı için, kısa vadede kış şartları için kesin hükümlerde bulunmak zordur.

5 – Biyodizelin dezavantajları nelerdir?

B100 (%100 biyodizel) kullanıldığı zaman normal dizel (Dizel#2) enerji açısından bir değişiklik olamamaktadır. B20(%20 biyodizel + %80 dizel karışımı) kullanılması durumunda güç ve tork açısından %1-%2 oranında farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Bu oran karışım yapılan dizel cinsine ve kalitesine göre değişmektedir. B5 kullanılması durumunda araç performansında ihmal edilecek oranlarda farklılıklarla karşılaşılmıştır. (Biodiesel Handling and Use Guideness)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close